انواع سمعک

مجله مهرا :: امروزه انتخاب سمعک برای افراد کم شنوا در بین انواع سمعک بسیار اهمیت دارد.سمعک‌ها از نظر شکل ظاهری و تنوع در طراحی‌ها به منظور تطبیق با نیازهای شنوایی افراد با مشکلات شنوایی مختلف تولید می‌شوند. این تنوع شکلی به منظور ارائه راه‌های مختلف برای تحسین و تسهیل استفاده از سمعک‌ها است.

 انواع سمعک‌ها بر اساس شکل ظاهری 

سمعک‌های پشت گوش (BTE – Behind-The-Ear)

در این نوع سمعک، بخش‌های الکترونیکی و باتری در پشت گوش قرار دارند و با تیوب مخصوص به داخل گوش متصل می‌شوند. این نوع سمعک‌ها برای مشکلات شنوایی متوسط تا شدید مناسب هستند و به دلیل اندازه بزرگتر، قابلیت استفاده از باتری بزرگتر و امکانات پیشرفته بیشتری برخوردار هستند.

سمعک‌های داخل گوشی (ITC – In-The-Canal)

یکی از انواع سمعک این نوع سمعک‌ها درون کانال گوش قرار می‌گیرند و قسمت کوچکتری از سمعک به بیرون دیده می‌شود. این سمعک‌ها مناسب مشکلات شنوایی ملایم تا متوسط هستند و به دلیل اندازه کوچکتر، کمتر قابل مشاهده هستند.

سمعک‌های کانال گوش (CIC – Completely-In-The-Canal)

این سمعک‌ها به طور کامل درون کانال گوش قرار می‌گیرند و به ندرت از بیرون دیده می‌شوندو از جمله محبوبترین انواع سمعک هستند. این نوع سمعک‌ها برای مشکلات شنوایی خفیف تا متوسط مناسب هستند و به دلیل اندازه بسیار کوچک، به طور کامل در گوش قرار می‌گیرند.

سمعک‌های میکرو IIC (MIC – Micro Completely-In-The-Canal)

این نوع سمعک‌ها از سمعک‌های کانال گوش کوچکتر هستند و به طور کامل درون کانال گوش قرار می‌گیرند. از آنجا که اندازه‌ی آنها بسیار کوچک است، ممکن است برای خارج کردن از گوش به مشکل بخورند.

سمعک‌های پشت گوشی مخفی(RIC – Receiver-In-Canal)

در این نوع سمعک‌ها، بخش بلندگو درون گوش قرار دارد و با یک کابل به بخش الکترونیکی در پشت گوش متصل می‌شود. این نوع سمعک‌ها برای مشکلات شنوایی ملایم تا متوسط مناسب هستند و به دلیل طراحی شیک و کاربردی، محبوبیت دارند.

همچنین، مهم است به دلیل ویژگی‌های مختلف انواع سمعک و نیازهای شخصی، قبل از انتخاب یک نوع خاص، با متخصص شنوایی شناسی یا متخصص سمعک مشورت کنید.شما میتوانید از طریق شماره های زیر با کلینیک سمعک و شنوایی سنجی مهرا تماس بگیرید

سمعک‌های IIC (Invisible-In-The-Canal)

یک نوع سمعک کانال گوش کوچک و پیشرفته هستند که به طور کامل در کانال گوش قرار می‌گیرند و به ندرت از بیرون دیده می‌شوند. این نوع سمعک‌ها به واسطه طراحی کوچک و مخفیانه‌ای که دارند، به کاربران امکان می‌دهند تا بهبود شنوایی خود را بدون تشویش از نظر ظاهری تجربه کنند.

در زیر ویژگی‌ها و مزایای سمعک‌های IIC را بیشتر بررسی می‌کنیم:

طراحی مخفی:به دلیل کوچک بودن و کاملاً درون کانال گوش قرار گرفتن، سمعک‌های IIC به ندرت قابل مشاهده هستند، حتی از نزدیک.

راحتی:با توجه به طراحی کوچک و تناسبی با کانال گوش، این سمعک‌ها به طور عمده راحتی بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کنند و در طول زمان راحت‌تر قابل استفاده هستند.

کیفیت صدا: اغلب سمعک‌های IIC تجهیز به فناوری‌های پیشرفته‌ای برای بهبود کیفیت صدا و کاهش نویز دارند.

استفاده روزانه: اغلب سمعک‌های IIC به دلیل قرار گرفتن درون کانال گوش و بسته بودن، می‌توانند در فعالیت‌های روزمره، از جمله گوش دادن به موسیقی و گفتگوهای تلفنی، مورد استفاده قرار گیرند.

نفوذ به میزان کمتر به صداهای خارجی:به دلیل واقع شدن دقیق در کانال گوش، این سمعک‌ها به طور معمول نسبت به صداهای خارجی کمتری حساسیت دارند و به کاربر امکان می‌دهند بیشتر به صداهای مورد نظر خود تمرکز کنند.

نیاز به شنوایی خوب اولیه:به علت طراحی درون کانالی، برای استفاده از سمعک‌های IIC، شنوایی اولیه به میزان قابل قبولی نیاز دارد.

محدودیت در قابلیت‌های پیشرفته:به دلیل فضای محدود داخل کانال گوش، برخی از قابلیت‌های پیشرفته مانند باتری بزرگتر یا بخش‌های الکترونیکی پیچیده‌تر ممکن است در این نوع سمعک‌ها محدود شوند.

تطابق با شنوایی فردی:به دلیل طراحی دقیق درون کانالی، تطابق کامل با کانال گوش شنوایی هر فرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد استفاده از سمعک‌های IIC یا هر نوع سمعک دیگری در بین انواع سمعک بهتر است با یک متخصص شنوایی شناسی یا متخصص سمعک مشورت کنید تا بهترین گزینه‌ای را برای نیازهای شنوایی شما انتخاب کنید.

قیمت سمعک های داخل گوشی نامرئی

قیمت سمعک‌های IIC (Invisible-In-The-Canal) ممکن است بسیار متنوع باشد و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد، از جمله مکان جغرافیایی شما، نوع و برند سمعک، سطح پیشرفت تکنولوژی، ویژگی‌های اضافی (مانند مقدار گوش دادن به موسیقی، تنظیمات خاص، اتصال به دستگاه‌های بیرونی و غیره) و خدمات پس از فروش.

در حالت کلی، سمعک‌های IIC به دلیل طراحی پیچیده و نیاز به ساخت شخصی‌سازی برای کانال گوش شما، معمولاً گران‌تر از سمعک‌های دیگر با طراحی‌های معمولی هستند. قیمت‌ها می‌توانند از محدوده متوسط تا بسیار بالا متغیر باشند، اما معمولاً معماری کانال گوش و ویژگی‌های فنی پیشرفته، تأثیر زیادی بر قیمت دارند.

بهتر است با مراجعه به متخصص سمعک یا کلینیک سمعک مهرا در تهران  قیمت‌های دقیق‌تر و مشاوره‌هایی در مورد انتخاب نوع و برند مناسب سمعک دریافت کنید. همچنین، به خاطر داشته باشید که هزینه‌های مرتبط با سمعک شامل تنظیمات، خدمات پس از فروش و تعمیرات نیز ممکن است در محاسبه هزینه کل تأثیر داشته باشند.

انواع سمعک

سمعک‌های RIC (Receiver-In-Canal)

یک نوع سمعک هستند که در آن بخش بلندگو یا رسیور درون گوش قرار دارد و با یک کابل به بخش الکترونیکی در پشت گوش متصل می‌شود. این نوع سمعک‌ها به طور عمده از قابلیت‌های پیشرفته‌ای برخوردارند و به کاربران امکان می‌دهند تجربه شنوایی بهتری را در محیط‌های مختلف داشته باشند. در زیر ویژگی‌ها و مزایای سمعک‌های RIC را بیشتر بررسی می‌کنیم:

قابلیت‌های پیشرفته:این نوع سمعک‌ها اغلب با تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند کاهش نویز، تنظیم خودکار به محیط، اتصال به دستگاه‌های بیرونی (مثل تلفن‌های هوشمند) و غیره تجهیز شده‌اند.

طراحی شیک: بخش بلندگو که درون گوش قرار دارد نسبت به سمعک‌های دیگر کوچکتر است و به کاربر اجازه می‌دهد تا به طور ظاهری جذاب‌تری از سمعک استفاده کند.

کیفیت صدا: بخش بلندگو درون گوش، معمولاً تجربه شنوایی بهتری را باعث می‌شود و به کاربر امکان می‌دهد تا به صداهای طبیعی و واقعی‌تری گوش دهد.

استفاده روزانه:از آنجا که بخش بلندگو درون گوش قرار دارد، این سمعک‌ها مناسب استفاده روزانه و در محیط‌های مختلف هستند.

تطابق با شنوایی فردی:معمولاً سمعک‌های RIC با توجه به انواع مختلف اندازه‌ها و اشکال بخش بلندگو، به شنوایی فردی هر کاربر به خوبی تطابق پیدا می‌کنند.

راحتی: با توجه به طراحی کوچک بخش بلندگو و کابلی که به پشت گوش متصل می‌شود، این سمعک‌ها به طور کلی بسیار راحت هستند.

قیمت سمعک‌های RIC

قیمت این سمعک ها نیز متغیر است و تحت تأثیر فاکتورهایی مانند برند سمعک، ویژگی‌های فنی، خدمات پس از فروش و منطقه جغرافیایی شما قرار می‌گیرد. بهتر است با متخصص سمعک یا کلینیک سمعک مهرا تماس بگیرید تا قیمت‌ها و گزینه‌های موجود را بررسی کنید.

سمعک‌های BTE (Behind-The-Ear)

یک نوع سمعک هستند که بخش‌های الکترونیکی، باتری و میکروفون در پشت گوش قرار دارند و با یک لوله یا تیوب به داخل کانال گوش متصل می‌شوند. در اینجا توضیحات بیشتری درباره سمعک‌های BTE آورده شده است:

ساختار و قطعات اصلی:بخش‌های اصلی یک سمعک BTE عبارتند از:
میکروفون:میکروفون‌ها صداهای محیطی را از اطراف گرفته و به سیستم الکترونیکی سمعک منتقل می‌کنند.
پردازنده‌ی صوتی: این بخش برای پردازش صدا و اعمال تنظیمات صوتی به دستوراتی که از طریق میکروفون‌ها دریافت می‌شود، استفاده می‌شود.
باتری:باتری‌ها برق مورد نیاز سمعک را فراهم می‌کنند.
بلندگو یا رسیور: این بخش برای تقویت و پخش صدای پردازش شده به گوش کاربر استفاده می‌شود.
کنترل‌ها:برخی سمعک‌های BTE دارای کلیدها یا دکمه‌هایی هستند که به کاربر امکان تغییرات در تنظیمات صوتی و حالت‌های مختلف را می‌دهند.

کاربری و کاربردها:سمعک‌های BTE به دلیل طراحی‌شان قابلیت استفاده در مشکلات شنوایی مختلف را دارا هستند. آنها مناسب برای مشکلات شنوایی خفیف تا شدید و همچنین برای افرادی با اندازه گوش کمتر یا بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع سمعک BTE

سمعک‌های معمولی BTE: این نوع دارای بخش‌های باتری و الکترونیکی به همراه میکروفون و رسیور یا بلندگو هستند.
hearing aids سمعک‌های BTE با قسمت‌های سیلیکونی: این نوع دارای یک تیوپ از میکروفون به گوش داخلی است و بخش‌های الکترونیکی در پشت گوش قرار دارد.
سمعک‌ مینی BTE:این نوع نسبت به سمعک‌های معمولی BTE کوچک‌تر و ظاهری زیباتر دارد.

مزایا:

– ظاهر کوچکتر و معمولاً شیک‌تر نسبت به سمعک‌های دیگر.
– امکان استفاده در مشکلات شنوایی متنوع.
– امکان اتصال به دستگاه‌های بیرونی مانند تلفن‌های هوشمند یا تلویزیون‌ها.

محدودیت‌ها:

– بعضی افراد ممکن است نیاز به مدل‌های کوچک‌تری داشته باشند.
– بخش الکترونیکی در پشت گوش قابل مشاهده است.
– ممکن است برخی از مدل‌ها در موقعیت‌های خاص نیاز به تنظیمات مجدد داشته باشند.

همانطور که گفته شد، توصیه می‌شود با متخصص سمعک یا کلینیک سمعک مهرا تماس بگیرید تا بهترین نوع و مدل سمعک BTE را برای نیازهای شنوایی خاصتان انتخاب کنید.

سمعک‌های CIC (Completely-In-The-Canal)

از انواع سمعک هستند که به طور کامل درون کانال گوش قرار می‌گیرند و به ندرت از بیرون دیده می‌شوند. این نوع سمعک‌ها به طور عمده برای مشکلات شنوایی خفیف تا متوسط مناسب هستند. در ادامه، توضیحات بیشتری درباره سمعک‌های CIC آمده است:

طراحی مخفی سمعک :یکی از ویژگی‌های برجسته سمعک‌های CIC طراحی مخفی آنهاست. این سمعک‌ها به طور کامل در کانال گوش قرار می‌گیرند و به ندرت از بیرون دیده می‌شوند. این ویژگی از اهمیت زیادی برای افرادی است که تمایل دارند سمعک‌هایشان به طور ظاهری قابل مشاهده نباشند.

راحتی:سمعک‌های CIC به دلیل طراحی کوچک و تناسبی با کانال گوش، معمولاً راحتی بیشتری را به کاربران فراهم می‌کنند. این سمعک‌ها به دلیل ورود کمتر هوا به داخل گوش نیز می‌توانند احساسی از طبیعی‌تر بودن ایجاد کنند.

قابلیت شنیدن طبیعی‌تر:به دلیل نزدیکی به طبیعت و شیوه ورود صدا به گوش، این سمعک‌ها به کاربران امکان می‌دهند به صداهای طبیعی واکنش نشان دهند و تجربه شنوایی طبیعی‌تری داشته باشند.

به‌خوبی مخفی می‌شوند: این نوع سمعک‌ها برای افرادی که تمایل دارند که سمعک‌هایشان به چشم بیایند، مناسب نیستند. به همین دلیل برای کسانی که به شکلی مخفیانه می‌خواهند از سمعک استفاده کنند، انتخاب مناسبی هستند.

تناسب با شنوایی فردی:به دلیل طراحی درون کانالی، تطابق کامل با کانال گوش شنوایی هر فرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

محدودیت‌ها:به دلیل اندازه کوچک و شیوه قرار گرفتن در کانال گوش، برای برخی افراد با مشکلات شنوایی شدیدتر، این نوع سمعک‌ها ممکن است مناسب نباشند.

محدودیت در ویژگی‌ها: به دلیل اندازه کوچک، سمعک‌های CIC ممکن است محدودیت‌هایی در قابلیت‌های پیشرفته داشته باشند مثل باتری بزرگتر و قابلیت‌های پردازش صدای پیچیده‌تر.

برای انتخاب بهترین نوع سمعک برای نیازهای شنوایی خود، بهتر است با متخصص سمعک یا کلینیک شنوایی و سمعک مهرا مشورت کنید.

02188740248

02188733901

‫4.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *