وزوز گوش

مجله مهرا :: به دنبال درمان وزوز گوش هستید؟ در مطلب امروز، با جدیدترین راههای درمان وزوز گوش ، پیشرفته ترین راههای درمان وزوز گوش آشنا خواهید شد.بسیاری از افراد به دنبال درمان سریع وزوز گوش و درمان قطعی وزوز گوش هستند که در ادامه به بیان روش های تحقیقاتی جدید وزوز گوش میپردازیم.

 

درمان های جدید وزوز گوش

قبل از شروع، می‌خواهیم تاکید کنیم که بهترین گزینه درمانی که در حال حاضر برای وزوز گوش در دسترس است، ترکیبی از صدا درمانی و حمایت از سبک رفتاری شناختی  و به خصوص استفاده از سمعک است.

بسیاری از اکتشافات تحقیقاتی مهم وزوز گوش در سال‌های 2022 و 2023 برای درمان‌ها و درمان‌های بالقوه وزوز گوش وجود داشته است. وزوز گوش می‌تواند شرایط سختی برای زندگی باشد، اما این امید وجود دارد که بسیاری از گروه‌ها به طور خستگی‌ناپذیر روی درمان از زوایای مختلف کار می‌کنند. این شامل یافته های ژنتیکی، دستگاه های ماسکینگ،استفاده از سمعک و صوت درمانی، و درمان های پزشکی مانند داروهای گوش و رشد مجدد سلول های مویی است. هر یک از پیشرفت‌های این مقاله حیاتی است، زیرا به ما کمک می‌کند کشف کنیم که چه چیزی برای وزوز گوش کارایی دارد.

درمان های جدید برای وزوز گوش

تحریک دووجهی
دستگاه وزوز گوش میشیگان

این دستگاه توسط سوزان شور، و یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان ارایه شده است.

دستگاهی است که از محرک های شنوایی و حسی (انواع خاصی از حواس) برای صورت و گردن استفاده می کند. این به شکل هدفون و الکترود است. تحریک دو وجهی یعنی دو نوع تحریک سیستم عصبی به طور همزمان انجام می شود. سیگنال های صوتی که با فرکانس وزوز شما مطابقت دارند به طور خاص زمان بندی شده و با پالس های الکتریکی کوچکی که اعصاب را فعال می کنند جفت می شوند. این اعصاب حساس به لمس هستند و اعتقاد بر این است که وزوز گوش را تحت تأثیر قرار می دهند. نبض ها هم برای تنظیم مجدد اعصاب آسیب دیده و هم سرکوب نورون هایی هستند که باعث وزوز گوش می شوند.

چندین سال است که تحقیقات روی این دستگاه انجام شده است و امیدوارکننده است. ممکن است برای همه انواع وزوز گوش کارساز نباشد، اما برای بسیاری نشان دهنده امید است.

 روش lenire Neuromod

Lenire از ایده تحریک دووجهی مشابه دستگاه وزوز گوش میشیگان استفاده می کند. از چیزی که شبیه آی پاد اصلی و هدفون های روی گوش است استفاده می کند. با این حال، شکل دوم تحریک عصبی آنها یک وسیله کوچک برای استفاده روی زبان است.

با این حال، این احساس سبکی است، شبیه به آب نباتی که وقتی روی زبان شما قرار می گیرد به آرامی ترق می دهد. قسمت زبانه دستگاه عصب سه قلو را تحریک می کند. این عصب است که احساسات متعددی را برای صورت و دهان ایجاد می کند.

جدیدترین مطالعه تحقیقاتی آنها که در مارس 2022 منتشر شد، نشان داد که 70٪ از شرکت کنندگان اظهار داشتند که از استفاده از Lenire منتفع شده اند، 87٪ از آنها این دستگاه را به افرادی که می شناسند و از وزوز گوش رنج می برند توصیه می کنند، و 50٪ از نظر بالینی تغییر قابل توجهی در وزوز گوش داشتند. این دستگاه یک درمان وزوز گوش نیست، اما احتمالاً در نهایت در ترکیب با سایر درمان های وزوز گوش استفاده می شود.

وزوز گوش

درمان صدا درمانی با استفاده از ماسک های وزوز و دستگاه های صدا 

شما می توانید به صداهایی مانند نویز سفید (تمام فرکانس های مختلف صدا به طور همزمان)، نویز صورتی (نسخه ملایم تر نویز سفید)، صداهای طبیعی آب، جیرجیرک و سایر صداهای آرامش بخش گوش دهید. شما معمولاً در بیشتر ساعات روز به اینها گوش خواهید داد تا بهترین کمک را دریافت کنید. نزدیکترین چیزی که برای درمان وزوز داریم، ماسک های وزوز به خصوص سمعک جهت ماسک کردن وزوز گوش است.این شامل گزینه‌های پوشاندن (صوت درمانی، موسیقی، صدای فن و غیره)، استراتژی‌هایی برای حواس‌پرتی، و اطلاعاتی درباره گزینه‌های درمانی است. همچنین ممکن است افراد را تشویق کند که از افکار فاجعه آمیز در مورد وزوز گوش خودداری کنند. این شامل این ایده است که وزوز گوش خطرناک نیست و اکثر مردم به وزوز گوش عادت کرده اند. مشکل وزوز گوش نیست، اما واکنش ما به وزوز ممکن است باشد.

بازسازی سلول های مویی

بازسازی سلول های مو با FX-322 هدف آنها معکوس کردن کم شنوایی نه با فناوری موجود کاشت یا سمعک، بلکه با بازسازی سلول های موی کوچک در گوش است. این سلول ها بخشی از چیزی هستند که به ما اجازه می دهد بشنویم. این درمان برای کاهش شنوایی می تواند به عنوان یک درمان بالقوه برای وزوز گوش نیز دیده شود، زیرا این دو ارتباط نزدیک دارند. آنها مطالعاتی دارند که در مجلات علمی معتبر منتشر شده است که وعده های اولیه را در مورد نحوه عملکرد تزریق FX-322 آنها نشان می دهد.

وضعیت اصلی که در آن افراد کم شنوایی دارند، کم شنوایی حسی عصبی نامیده می شود که بیش از 90 درصد از افراد کم شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد. این زمانی اتفاق می افتد که سلول های مویی در گوش داخلی آسیب ببینند. آنها قادر به رشد طبیعی خود نیستند. این منجر به کاهش شنوایی می شود.

FX-322 ترمیم این موهای ریز را با تزریق دارو به گوش پیشنهاد می کند. هنوز هیچ درمان تایید شده توسط FDA برای ترمیم این سلول ها وجود ندارد. مطالعات انجام شده تاکنون نتایج متفاوتی را در بیمارانی که دوز FX-322 دریافت کرده‌اند نشان می‌دهد. مطالعات در آینده باید به بیماران بیشتری گسترش یابد تا ببینیم آیا این دارو در کسانی که وزوز گوش دارند بهبود قابل توجهی را نشان می دهد یا خیر.

تزریق در گوش
OTO-313

OTO-313 یک درمان بالقوه تزریق گوش توسط Otonomy بود که اکنون نشان داده شده است که کار نمی کند.

متیل پردنیزولون سدیم سوکسینات پلاس لیدوکائین تزریقی

یک مطالعه در سال 2022 از تزریق به شریان نزدیک گوش برای درمان وزوز گوش استفاده کرد.

80 بیمار مبتلا به زنگ زدن مداوم در گوش را مورد مطالعه قرار داد. به همه آنها قرص جینکو بیلوبا و ویتامین B12 داده شد. به نیمی از گروه فقط تزریق لیدوکائین و به نیمی دیگر لیدوکائین همراه با داروی متیل پردنیزولون سدیم سوکسینات (نوعی ضد التهاب کورتیکواستروئید) داده شد. این 10 روز ادامه داشت.

نتایج دلگرم کننده بود. برای اندازه‌گیری نتایج از یک اندازه‌گیری شاخص برای وزوز گوش، پرسشنامه نقص وزوز گوش(THI)استفاده شد. در حالی که هر دو گروه کاهش علائم وزوز گوش و بهبود کیفیت خواب داشتند، گروهی که دوز کامل داروها را دریافت کرده بودند کاهش بیشتری در علائم داشتند. این بدان معنی است که لیدوکائین، جینکو بیلوبا، ویتامین B12 و متیل پردنیزولون سدیم سوکسینات ممکن است با هم برای کاهش علائم وزوز گوش کار کنند.

همچنین هیچ عارضه جانبی به غیر از تورم جزئی در محل تزریق وجود نداشت. این بدان معناست که با مطالعه بیشتر، روزی می‌توان از این درمان برای بیماران مبتلا به وزوز گوش استفاده کرد. بهبود کیفیت خواب در بیماران مبتلا به وزوز گوش ممکن است یک مزیت کلیدی از این رویکرد باشد.

نورومدولاسیون صوتی
AUREX-3

Aurex-3 یک هدست پوشیدنی است که از صدا برای مقابله با وزوز گوش استفاده می کند. از ایده هارمونیک های ضربان برای تنظیم صدایی استفاده می کند که وزوز شما را تکمیل می کند و آن را (بدون درد) در قسمت بیرونی سر شما اعمال می کند، جایی که از طریق رسانایی استخوانی به گوش داخلی شما منتقل می شود. با برنامه Aurex کنترل می شود. این روش آزمایشی جدید از سلامت از راه دور استفاده می کند، بنابراین شما و شنوایی شناستان می توانید درمان خود را از راه دور از هر کجا کنترل کنید.

هدف Aurex-3 این است که اساساً الگوهای مغز را دوباره سیم کشی کند تا وزوز گوش را آرام کند. نیاز به استفاده منظم دارد. اعتقاد بر این است که سلول هایی را که به اشتباه تحریک می شوند و صداهای وزوز ایجاد می کنند، خنثی یا آرام می کند. با انتقال ارتعاشاتی کار می کند که می روند و این سلول های عصبی را تحریک می کنند. سپس آنها را به حالت عادی برمی گرداند و سکوت حاصل می شود.

دارای محدوده بالایی از فرکانس های موجود برای پخش، از 200 تا 20000 هرتز. گفتار ما عمدتاً بین 500 تا 2000 هرتز است، در حالی که صداهای بالای 5000 هرتز بسیار بلند هستند. این محدوده وسیع می تواند به راحتی هر صدایی را که بیماران وزوز گوش ممکن است بشنوند پوشش دهد. در ابتدا نیاز به استفاده مکرر دارد و سپس استفاده کمتر می شود، که نشان می دهد این روش ممکن است بیشتر یک درمان نگهدارنده باشد.

درمان وزوز گوش
Old lady with headphones on

همچنین بخوانید :: درمان خانگی وزوز گوش

 

TINNIWELL

Tinniwell یک درمان وزوز گوش است که از گرما و موسیقی فیلتر شده استفاده می کند. این کار را می توان در خانه بدون نیاز به ویزیت یا کمک پزشک انجام داد. این در اصل یک پخش کننده MP3 و هدفون است. پخش کننده موسیقی با فیلتر فرکانس پخش می کند. هدفون های داخل گوش به منظور استفاده از گرما درمانی برای درمان وزوز گوش گرم می شوند. یکی از دلایل وزوز گوش منقبض (تریک) عروق خونی است، به این معنی که می توان از گرما برای گوش خارجی و میانی برای تقویت گردش خون استفاده کرد.

این هدفون همچنین به تحریک عصب واگ کمک می کند. عصب واگ طولانی ترین عصب جمجمه ای و عصب اصلی سیستم پاراسمپاتیک ما است. این بخشی از سیستم عصبی ما است که مسئول استراحت و هضم غذا است، در حالی که سیستم عصبی سمپاتیک چیزی است که پاسخ جنگ یا گریز ما را کنترل می کند. عصب واگ به ویژه هضم، سیستم ایمنی، خلق و خو و ضربان قلب ما را کنترل می کند. بخشی از عصب واگ در گوش خارجی است، به این معنی که هدفون داخل گوش به آن می رسد و گرما می تواند یک اثر آرامش بخش ایجاد کند.

مؤلفه موسیقی بدین ترتیب کار می کند که ابتدا با استفاده از دستگاه میزان دقیق وزوز گوش شما را شناسایی می کند. فقط چند دقیقه طول می کشد. بعد، به موسیقی خاصی گوش می دهید که فرکانس وزوز شما را حذف کرده است. سپس می توانید از میان مدولاسیون های مختلف که برای شما راحت تر به نظر می رسد را انتخاب کنید.

سایر تحقیقات وزوز گوش برای درمان

تحریک الکتریکی و مغناطیسی گوش

مطالعه ژوئن 2022 از تحریک الکتریکی گوش استفاده کرد و نرخ بهبودی 79 درصدی را در علائم وزوز گوش نشان داد. هیچ عوارض جانبی منفی وجود نداشت. درمان غیر تهاجمی بود، یعنی نیازی به جراحی نبود.

تیم دانشگاه لهستان از نمونه اولیه دستگاهی استفاده کردند که هم تحریک الکتریکی و هم مغناطیسی را انجام می داد. غیر تهاجمی بود و الکترود در کانال گوش خارجی قرار می گرفت. در حالی که از دهه 1970 مطالعاتی در مورد تحریک الکتریکی گوش برای وزوز گوش انجام شده است، این درمان تغییراتی داشت که به نظر می رسد خوب عمل کند.

اجزای ژنتیکی وزوز گوش

تحقیقات ارتباط ژنتیکی احتمالی را با وزوز گوش شدید پیدا کرده است. این هنوز یک زمینه اولیه برای تحقیقات خاص وزوز گوش در میان ژن های ما است، اما شواهد فزاینده ای از یک ارتباط ژنتیکی وجود دارد. دانشمندان قبلاً فکر می کردند تنها 300 ژن مرتبط با پروتئین های حیاتی در سیستم شنوایی وجود دارد، اما اکنون معتقدند حدود 1000 ژن وجود دارد. همانطور که می بینید، این رشته در سال های اخیر به شدت تغییر کرده است.

این تحقیق می تواند به معنای تغییر در جامعه از تلقی وزوز گوش به عنوان تنها یک علامت یک اختلال بزرگتر به یک اختلال عصبی واقعی باشد که اکنون اختلال وزوز نامیده می شود. به طور معمول تصور می شود که وزوز گوش ناشی از عوامل محیطی است.

تحریک الکتریکی چند کاناله خارج حلزونی برای تسکین وزوز گوش EES

مطالعه دیگری که در ژوئن 2022 در دانشگاهی در شانگهای چین انجام شد، نوع کاملاً جدیدی از درمان بالقوه را ارائه می دهد. این تیم از تحریک الکتریکی خارج حلزونی برای کاهش وزوز گوش در خوکچه‌های هندی که اختلال شنوایی نداشتند، استفاده کردند. همچنین می‌خواست بررسی کند که آیا وزوز گوش می‌تواند با تغییرات نوروپلاستیسیتی شنوایی-حسی تسکین یابد یا اساساً با استفاده از اطلاعات شنوایی و حسی مغز را دوباره برنامه ریزی کند. این شبیه به دستگاه وزوز گوش میشیگان است اما از جهات مختلف متفاوت است.

در این مطالعه از یک ایمپلنت چهار الکترودی در قسمت بیرونی گوش استفاده شد که حلزون گوش را تحریک می‌کند، بخشی از گوش داخلی که ارتعاشات صوتی را به سیگنال‌هایی تبدیل می‌کند که مغز شما می‌تواند بخواند. نتایج نشان داد که EESبه طور قابل توجهی اندازه گیری های متعدد وزوز گوش را در خوکچه هندی کاهش داد. این سیستم شنوایی – حسی نادرست را بدون تأثیر بر شنوایی یا سلول های موی ریز گوش داخلی تغییر داد. این فناوری می‌تواند در آینده مفید باشد، اگر در مطالعات تکمیلی نیز کارایی آن ثابت شود.

آیا وزوز گوش قابل درمان است؟

همانطور که در این مقاله بیان شده است بسیاری از تیم های تحقیقاتی پیشرفته وجود دارند که خود را وقف یافتن بهترین روش برای درمان وزوز گوش کرده اند. از دستگاه‌های پوشیدنی گرفته تا تزریق‌ها و اکتشافات ژنتیکی جدید، تحقیقات وزوز گوش در دهه گذشته و چند سال اخیر بسیار تغییر کرده است. ما معتقدیم که وزوز گوش را می توان درمان کرد. با این حال، سال‌های بیشتری طول می‌کشد تا به این امکان برسیم. اگر هر یک از تحقیقات ذکر شده در این مقاله همچنان امیدوار کننده باشد، زمان زیادی تا ورود به بازار نیاز  خواهد بود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره با متخصصان شنوایی مبتوانید با کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مهرا تماس حاصل فرمایید. کلینیک مهرا بهترین کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مرکز تهران و شمال تهران میباشد که واقع در  سهروردی شمالی با جدیدترین و به روز ترین متد های درمانی در خدمت شماست.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *