تفاوت سمعک هوشمند و آنالوگ

کلینیک مهرا :: امروزه با افزایش میزان کم شنوایی سمعک های مختلفی در بازار جهاانی عرضه میشوند ، یکی از مهمترین سوالات برای افراد کم شنوا تفاوت سمعک هوشمند (دیجیتال) و سمعک آنالوگ میباشد.در ادامه به بیان مشخصات سمعک آنالوگ و سمعک هوشمند و همچنینی مزایا و تفاوت این سمعک ها میپردازیم.

سمعک‌ آنالوگ چیست؟

پیش از توسعه تکنولوژی الکترونیک، سمعک‌های آنالوگ تنها سمعک‌های موجود برای کمک به افراد کم‌شنوا بودند. این سمعک‌ها جز ابتدایی‌ترین سمعک‌ها محسوب می‌شوند که امروزه تقریبا رایج نیستند. در سمعک‌های آنالوگ صوت از طریق میکروفن جمع‌ آوری می‌شود و سپس صدا از طریق آمپلی‌فایر تقویت می گردد. صدای تقویت شده از طریق بلندگو یا رسیور ارائه می گردد. در سمعک های آنالوگ معمولا دکمه ای تعبیه شده است که به وسیله آن صدای سمعک توسط کاربر کم و زیاد می‌شود. تقریبا اکثر سمعک های آنالوگ قابل برنامه ریزی هستند و حتی برای محیط های شنیداری مختلف، برنامه های جداگانه ای دارند. در سمعک های آنالوگ تمامی صداها افزایش می یابد و سمعک بین صدای گفتار و سروصدا هیچ تفاوتی قائل نمی شود به عبارتی دیگر سمعک آنالوگ تنها یک تقویت کننده ی ساده صدا محسوب می شود. دز ادامه تفاوت سمعک هوشمند و آنالوگ میپردازیم.

مزایای سمعک های آنالوگ

هزینه پایینتر سمعک

طول عمر باتری بیشتر در سمعک آنالوگ

اجزای ساده تر و در نتیجه تعمیرات ساده تر و کم هزینه تر

تمایل بیشتر افرادی که قبلا این سمعک را استفاده کردند

با وجود مزیت های اندک، سمعک های آنالوگ معایب بسیار بزرگی دارند.

معایب سمعک های آنالوگ و تفاوت با سمعک هوشمند

ظاهر بزرگ و نامناسب

عدم تنظیم سمعک متناسب با کم شنوایی

افزایش و تقویت تمامی صداها حتی سروصداهای مزاحم

عدم کنترل خروجی سمعک و آسیب به شنوایی فرد توسط ترومای صوتی

مدل و دسترسی محدود

دارا نبودن تکنولوژی ها پیشرفته حذف نویز

تفاوت سمعک هوشمند و آنالوگ

قبل از توسعه فن آوری های صوتی دیجیتال، سمعک های آنالوگ تنها سمعک موجود بود. امروزه افرادی که دارای کم شنوایی هستند گزینه های بیشتری دارند. هر دو سمعک های آنالوگ و دیجیتال امروزه استفاده می شوند، هرچند سمعک‌های دیجیتال به یک انتخاب محبوب تر تبدیل می شوند. سمعک های آنالوگ و دیجیتال هر دو دارای اجزای مشابه هستند. هر دو نوع صدا را با استفاده از میکروفون انتخاب می کنند و از مدار برای تقویت صدا استفاده می کنند. آنها هر دو باتری را اجرا می کنند و از یک گیرنده برای ارسال صدا به گوش استفاده می کنند.

تفاوت بین سمعک های آنالوگ و دیجیتال نوع تکنولوژی است که برای تقویت صداها مورد استفاده قرار می گیرد. سمعک آنالوگ امواج صوتی را بلندتر می کند. این سمعک ها اساسا تمام صداها (مانند گفتار و نویز) را به یک شیوه تقویت می کنند. برخی از سمعک های آنالوگ قابل برنامه ریزی هستند.سمعک قابل برنامه ریزی آنالوگ می تواند برنامه های متعددی برای محیط های مختلف ذخیره کند. با تغییر محیط گوش دادن، تنظیمات سمعک ممکن است با فشار دادن یک دکمه روی سمعک تغییر کند.

این سمعک به پردازشگر های پیشرفته مجهز نیست به همین دلیل تمایزی بین صدا های گفتاری با دیگر اصوات محیط قائل نشده و همه ی اصوات را تقویت می کند در صورتیکه در سمعک های دیجیتال تنها صدا های گفتاری تقویت شده و همین امر موجب بهبود درک گفتار می شود.

تفاوت دیگر سمعک هوشمند و آنالوگ

سمعک های آنالوگ بسیار بزرگتر و سنگین تر از سمعک های دیجیتال هستند، سمعک های دیجیتال به واسطه ی تکنولوژی پیشرفته ی خود از اجزای کوچکتری تشکیل شده اند و همین امر باعث شده است که نسل جدید سمعک ها نسبت به سمعک های آنالوگ سبک تر و کوچک تر باشد.
سمعک های آنالوگ پردازش خاصی روی اصوات انجام نمی دهند و تنها مانند یک بلندگو عمل می کنند.
به دلیل ساده تر بودن این نوع از سمعک ها نسبت به سمعک های دیجیتال، قیمت پایین تری دارند.
قابلیت تنظیم سمعک های آنالوگ بسیار محدود است.
عمر باتری سمعک های آنالوگ بیشتر است.
سمعک های آنالوگ نسبت سیگنال به نویز پایین تری نسبت به سیگنال های دیجیتال دارند.
میکروفون های سمعک های آنالوگ دایرکشنال نیستند به همین علت منجر به درک گفتار ضعیف در محیط های شلوغ می شود.
مدار حذف سوت در سمعک های آنالوگ از نوع ساده است در صورتیکه مدار حذف سوت سمعک های دیجیتال پیشرفته می باشند.
در سمعک های آنالوگ امکاناتی نظیر وایرلس ، و سیستم اتصال با بلوتوث وجود ندارد.
سمعک های آنالوگ تنوع سمعک های دیجیتال را ندارند.
تعداد کانال های تقویت کننده ی صدا در سمعک های انالوگ 2 عدد است اما سمعک های دیجیتال تا 64 کانال هم موجود می باشند.
به دلیل کیفیت پایین صدا در سمعک های آنالوگ اکثر بیماران از این سمعک رضایت ندارند.

تفاوت سمعک دیجیتال و آنالوگ

سمعک‌ هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

سمعک هوشمند در واقع به سمعکی گفته می‌شود که توانایی تغییر اتومات صداها و برنامه ها را دارد. سمعک‌ هوشمند از نظر شکل ظاهری ممکن است نامرئی، پشت گوشی ، داخل گوشی و پشت گوشی مخفی باشند.سمعک‌های هوشمند می‌توانند کارهای دیگری به غیر از کمک به شنوایی فرد کم شنوا داشته باشند. با جدیدترین فناوری، سمعک‌ها هوشمند‌تر از همیشه هستند. برخی از مدل‌های جدید می‌توانند به طور خودکار صدای باد و نویز را کاهش دهند.بنابراین در حالی که الگوریتم سمعک بین سر و صدای پس زمینه و گفتار تنظیم می شود، برقراری ارتباط را برای فرد کم شنوا سهل و آسان می‌کند.
سمعک‌‌ هوشمند(سمعک‌های دیجیتال) محبوب‌ترین و موثرترین گزینه برای مدیریت هر میزان از کم شنوایی هست. سمعک‌ هوشمند فشار را از روی مغز کم می‌کنند، بنابراین افراد کم شنوا مجبور نیستند وقتی صدای دیگری وجود دارد انرژی خود را برای شنیدن مکالمه هدر دهند.
سمعک‌ هوشمند(smart hearing aid) می‌تواند از طریق اتصال بلوتوث با سایر دستگاه‌های هوشمند همانند تلفن هوشمند یا تلویزیون ارتباط برقرار کنند.آنها به فرد کم شنوا امکان گرفتن تماس‌های تلفنی، گوش دادن به موسیقی و سایر موارد صوتی را می‌دهند. این اصوات به صورت مستقیماً به سمعک کاربر بدون نیاز به دستگاه واسطه منتقل می‌شود.

 مزایای سمعک هوشمند

تنظیمات متناسب با محیط

کاهش صدای باد

قابلیت گرفتن تماس

تمرکز بر صداهای گفتاری

گوش دادن موسیقی و صدای تلویزیون

فناوری بی سیم امکان اتصال مستقیم دستگاه‌های صوتی دارای بلوتوث مانند گوشی‌ها و تلویزیون‌های هوشمند

کنترل سمعک با استفاده از برنامه‌های هوشمند

شنیدن صدا به وضوح با وجود نویز در محیط اطراف

درک بهتر مکالمات

کنترل میزان صدا

شارژ راحت سمعک‌ها

سمعک هوشمند به گونه ای طراحی شده‌ که شنوایی با کیفیتی را برای افراد کم شنوا فراهم می‌کند. افراد کم شنوا قادر خواهند بود تمام صداهای مورد نظر خود را بشنوند.

مهم‌ترین تفاوت سمعک‌ آنالوگ و سمعک‌ هوشمند

در سمعک‌های آنالوگ قدیمی، همه تنظیماتی که انجام می‌شد دستی بود. کاربرد می‌توانست میزان صدا و تنظیمات را به صورت دستی تغییر دهد. یکی از پیشرفت‌های چشمگیر در فناوری سمعک، توانایی سمعک‌ هوشمند برای یادگیری کارهایی است که فرد کم شنوا انجام می‌دهد.
آنها تنظیمات مختلف را به خاطر می‌سپارند و تغییراتی را برای افراد کم شنوا ایجاد می‌کنند. آنها می‌دانند که تنظیمات دلخواه کاربر چیست، بنابراین این کار هرگونه تنظیم دستی را از بین می‌برد.این کار باعث می‌شود تجربه بهتری داشته باشند زیرا باعث می‌شود احساس کنند در گوش‌های خود سمعک ندارند. سمعک‌ هوشمند دقیقاً مانند گوش عادی با محیط سازگار می‌شود.

فناوری‌های سمعک‌ هوشمند در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و زندگی بسیاری از افراد را که قبلاً با محدوده صوتی محدودتری زندگی می‌کرد، متحول کرده است. اگر خودتان و یا خانواده شما نیاز به سمعک دارید ولی در انتخاب سمعک مناسب خود دارای تردید هستید میتوانید با کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مهرا واقع در سهروردی بهترین کلینیک سمعک در تهران مراجعه کنید.

از طریق شماره های درج شده میتوانید با ما در ارتباط باشید:

02188740248-02188733901

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *