آیا با سمعک شنوایی گوش برمیگردد؟

کلینیک مهرا:: استفاده از سمعک تا حد بسیار زیادی میتواند شنوایی گوش را بهبود بخشد. یکی از مهمترین سوالات افراد کم شنوا و خانواده های آن ها این است که آیا استفاده از سمعک میتواند کم شنوایی را درمان میکند؟ آیا میتواند شنوایی گوش را بهتر کند؟ آیا میتواند شنوایی گوش را بهبود بخشد؟ در این مقاله به سوالات معمول افراد در رابطه با درمان شنوایی گوش و بهتر شدن شنوایی گوش میپردازیم.

آیا کم شنوایی گوش قابل درمان است؟

کم شنوایی در افراد یک مشکل سلامتی است که زندگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. جای تعجب نیست که سوالات زیادی در مورد اینکه آیا امکان بازیابی شنوایی گوش وجود دارد یا خیر، وجود دارد. اما اغلب، درمان کم شنوایی گوش به سادگی مصرف یک قرص یا یک روش سریع نیست. 

کدام انواع کم شنوایی گوش را می توان درمان کرد؟

شایع ترین کم شنوایی گوش کم شنوایی حسی عصبی است. این نتیجه آسیب به گوش داخلی یا مسیر عصب شنوایی است که معمولاً در اثر پیری طبیعی یا قرار گرفتن در معرض صداهای بلند است و دائمی است. این بدان معنی است که در بیشتر موارد، نمی توان آن را درمان کرد. درمان شنوایی گوش ممکن نیست. اما می توان آن را بهبود بخشید، هر چه زودتر بهتر. کم شنوایی انتقالی کمتر شایع است و به دلیل انسداد یا سایر ناهنجاری ها در گوش خارجی یا میانی ایجاد می شود که مانع از عبور امواج صوتی از داخل آن می شود. می تواند دائمی یا موقت باشد و در برخی موارد به طور کامل درمان می شود. یک متخصص شنوایی می تواند به شما کمک کند تا علت کم شنوایی خود را پیدا کرده و درمان مناسب را برای شما انجام دهد.

چگونه می توان شنوایی گوش را برگرداند؟

در واقع، تنها تعداد معدودی از کم شنوایی را می توان به طور کامل بازیابی کرد یا “درمان” کرد. اکثر آنها با سمعک درمان می شوند. اگرچه سمعک نمی تواند باعث درمان شنوایی گوش شود و شنوایی شما را بازیابی کند، می تواند کم شنوایی را درمان کند و به شما امکان می دهد دوباره بهتر بشنوید و همچنین از سلامت مغز شما حمایت می کند.

آیا دارو می تواند کم شنوایی گوش را درمان کند؟ دارو و درمان شنوایی گوش

تصور کنید یک قرص کوچک جادویی برای درمان شنوایی گوش شما وجود داشته باشد؟ در حالی که هنوز با کاهش شنوایی مواجه نشده‌ایم، پیشرفت‌های جالبی در استفاده از داروها رخ داده است. یک مطالعه نشان داده است که شقایق‌های دریایی می‌توانند سلول‌های موی گوش داخلی آسیب‌دیده را در موش‌ها احیا کنند، در حالی که مطالعه‌ای دیگر شباهت‌هایی را بین سلول‌های روده و سلول‌های حلزون کشف کرد. همچنین، برخی از کم شنوایی ها، از جمله کم شنوایی ناگهانی، گاهی اوقات می توانند با استروئیدی درمان شوند. این پیشرفت ها برای جامعه علمی هیجان انگیز است، اما اگر به دنبال یک درمان سریع هستید، ممکن است مدتی منتظر بمانید.

سمعک کم شنوایی گوش را درمان میکند!!

منظور از درمان کم شنوایی جبران کم شنوایی تا حد بسیار زیادی با استفاده از سمعک است. به این معنی که شما با استفاده از سمعک میتوانید بهتر بشنوید و مانند افراد عادی در ارتباطات و مکالمات شرکت کنید. در واقع با تقویت باقیمانده شنوایی گوش خود به روزهای قبل از کم شنوایی خود باز میگردید.

آیا استفاده از سمعک می تواند شنوایی گوش  را بهبود بخشد؟

سمعک ها شنوایی طبیعی را بازیابی نمی کنند، بر خلاف عینک یا لنزهای تماسی که می توانند بینایی 20/20 را بازیابی کنند. سمعک‌ می‌توانند همه صداها، از جمله نویز پس‌زمینه را که ممکن است نخواهید بشنوید، تقویت کنند. سمعک معمولاً مستلزم یک دوره سازگاری است که ممکن است چندین ماه طول بکشد.

آیا سمعک می تواند تمام کم شنوایی ها را برطرف کند؟

آیا سمعک کم شنوایی گوش من را درمان می کند؟ اکثر افرادی که کم شنوایی دارند را می توان با سمعک بهبود بخشید. درمان های پزشکی و روش های جراحی تنها برای پنج درصد از بزرگسالان مبتلا به کم شنوایی مفید است. سمعک نمی تواند کم شنوایی را درمان کند، اما می تواند به شما کمک کند دوباره بهتر بشنوید.

آیا راهی برای بهبود شنوایی وجود دارد؟

با وجود اینکه مدیتیشن یک تمرین ذهنی است تا یک فعالیت خودمراقبتی فیزیکی، اما می‌تواند برای کسانی که به دنبال تعامل بهتر با شنوایی گوش خود هستند مفید باشد.
سیگار نکشید. …
یوگا را امتحان کنید. …
صدا را کم کنید. …
جرم گوش را بررسی کنید. …
فوکوس و مکان یابی صداها را بیشتر کنید. …
ویتامین مصرف کنید …
تست شنوایی را انجام دهید. …
سمعک استفاده کنید. …

آیا سمعک شنوایی گوش را بهتر میکند؟

آیا سمعک به شما کمک می کند واضح بشنوید؟

با فناوری دیجیتال جدیدتر موجود، سمعک ها همچنین وضوح بیشتری را ارائه می دهند (فشار کمتر و شنوایی واضح تر).

آیا سمعک می تواند به گوش و شنوایی گوش آسیب برساند؟

این یک افسانه است که سمعک به شنوایی گوش شما آسیب بیشتری می رساند. سمعک نمی تواند صدا را تا حدی تقویت کند که ممکن است باعث آسیب شود، حتی در بیمارانی که کم شنوایی قابل توجهی دارند.

آیا می توان شنوایی گوش را درمان و بهتر کرد؟

هیچ درمان پزشکی یا جراحی برای کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا وجود ندارد. سلول های موی آسیب دیده دوباره رشد نمی کنند. تا حد امکان باید سعی کنید از شنوایی خود محافظت کنید.

آیا می توانید به طور طبیعی شنوایی گوش را بهبود ببخشید؟ راه درمان شنوایی گوش

یک رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی، ورزش منظم و کاهش سطح استرس، همگی برای سلامت کلی شما مهم هستند و همگی می توانند بر شنوایی شما نیز تأثیر بگذارند. اما راه صد درصدی درمان شنوایی گوش شما و بازگرداندن شنوایی شما نیستند.

آیا سمعک شنوایی گوش طبیعی شما را بدتر می کند؟

سمعک کاهش شنوایی را بدتر نمی کند. از آنجایی که سمعک صداها را تقویت می کند و آنها را بلندتر می کند، بسیار منطقی است که نگران باشید که این امر باعث کاهش شنوایی بیشتر شود. با این حال، سازندگان سمعک دارای کنترل های ایمنی داخلی هستند تا اطمینان حاصل کنند که سمعک برای شنوایی گوش شما خطرناک نیست.

آیا سمعک کم شنوایی من را درمان می کند؟

اکثر افرادی که کم شنوایی دارند فکر میکنند کم شنوایی گوش را می توان با سمعک درمان کرد و به دنبال درمان شنوایی گوش هستند. درمان های پزشکی و روش های جراحی تنها برای پنج درصد از بزرگسالان مبتلا به کم شنوایی مفید است.سمعک نمی تواند کم شنوایی را درمان کند، اما می تواند به شما کمک کند دوباره بهتر بشنوید.

نوایی فرآیند پیچیده ای است که از گوش شروع می شود و در مغز به پایان می رسد، جایی که اطلاعات دریافت، ذخیره و به چیزی که ما می فهمیم «رمزگشایی» می شود.

هنگامی که برای تقویت شنوایی گوش سمعک استفاده می کنید، مغز ناگهان صداهایی را که مدت هاست از دست داده اند شنیده ثبت می کند. تنظیم برای تقویت نیاز به زمان، استقامت و صبر دارد. شما اساساً در حال آموزش مجدد مغز خود برای تفسیر صداها، تمرکز بر برخی و فیلتر کردن برخی دیگر هستید. درست همانطور که به طور طبیعی زمانی که شنوایی شما عادی بود این کار را انجام دادید.

سمعک ها می توانند توانایی شما را در شنیدن و برقراری ارتباط با دنیای اطرافتان بهبود بخشند، اما نمی توانند کم شنوایی شما را “درمان” کنند. همانطور که عینک نزدیک بینی یا دوربینی شما را “درمان” نمی کند. آنها ابزارهایی هستند که به شما در مدیریت مشکل کمک می کنند، و در حالی که می توانند به طور قابل توجهی به بهبود کیفیت زندگی کمک کنند، برای درمان شنوایی گوش کامل نیستند. حتی با استفاده از سمعک‌هایی که با موفقیت تجویز و تنظیم شده‌اند، ممکن است در برخی شرایط همچنان در شنیدن خوب مشکل داشته باشید. راه‌هایی برای سازگاری با سمعک‌های جدید خود پیدا خواهید کرد، از جمله تماشای دقیق‌تر افراد در حین صحبت کردن و کاهش صدای پس‌زمینه در صورت امکان.

سخن پایانی

جهت انجام معاینات و انجام تست های شنوایی گوش خود میتوانید با کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مهرا بهترین کلینیک شنوایی سنجی و سمعک در تهران تماس حاصل فرمایید.

02188740248-02188733901

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *