باور نادرست استفاده از سمعک

کلینیک مهرا:: برخی باورهای نادرست استفاده از سمعک وجود دارد که بسیاری از افراد با استناد به آن ها زمان مناسب برای بهره مندی از سمعک را از دست داده و دچار مشکلات فراوان میشوند. در این مقاله به بیان 5 باور نادرست دربارهی استفاده سمعک میپردازیم. استفاده از سمعک با توجه با میزان افزایش کم شنوایی بحث بسیار مهمی در جوامع امروزی است. استفاده به موقع از سمعک امری بسیار ضروری است. عدم استفاده از سمعک در کودکان کم شنوا و بزرگسالان کم شنوا دارای عوارض بسیار زیادی است.

5 باور نادرست استفاده از سمعک

با پیشرفت فناوری و علم پزشکی، سمعک‌ به یکی از ابزارهای مهم در درمان و مدیریت کم شنوایی تبدیل شده‌اند. اما در اطراف ما هنوز باورهای غلطی درباره استفاده از سمعک‌ها وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد تردید در ذهن افراد شود. در این مطلب، به بررسی 5 باور نادرست استفاده از سمعک‌می‌پردازیم و حقایقی را که باید در نظر گرفته شوند، بیان می‌کنیم.

1.کم شنوایی فقط برای افراد مسن است

این یک باور نادرست در استفاده از سمعک است. بیش از نیمی از افراد مبتلا به کم شنوایی کمتر از ۶۵ سال هستند. همچنین، با توجه به غربالگری‌های شنوایی در نوزادان و کودکان، تعداد بیشتری از کودکان و جوانان نیز با کم شنوایی شناخته می‌شوند. بنابراین، استفاده از سمعک در هر میتواند سنی لازم و مفید باشد و کم شنوایی می‌تواند در هر سنی ایجاد شود.

2.باور نادرست استفاده از سمعکو درمان کم شنوایی

این یک باور نادرست استفاده از سمعک است. سمعک‌ها کم شنوایی را درمان نمی‌کنند، بلکه بهبودی در عملکرد حس شنوایی فراهم می‌کنند. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا بهتر بشنوید و با دیگران در ارتباط باشید، اما نمی‌توانند کم شنوایی را به‌طور کامل درمان کنند.

3.استفاده از سمعک‌های نامرئی بهترین گزینه برای همه افراد هستند

برخی عقیده دارند بهترین سمعک ها سمعک های داخل گوشی هستند. هر مدل سمعکی ممکن است برای شرایط شنوایی مختلف مناسب باشد. برای انتخاب بهترین سمعک برای شما، بهتر است با یک شنوایی‌شناس مشورت کنید تا سمعکی که به نیازهای شنوایی شما پاسخ می‌دهد را پیدا کنید. سمعک های داخل گوشی یا سمعک نامرئی برای کودکان و برخی از میزان ونوع کم شنوایی مناسب نیستند.

باورهای نادرست استفاده از سمعک
انواع سمعک

4.خرید سمعک از هر جایی مشکلی ندارد 

خرید سمعک از یک کلینیک معتبر شنوایی سنجی و سمعک مهمترین نکته در انتخاب و خرید سمعک مناسب است. خرید آنلاین یا از منابع غیررسمی توصیه نمی‌شود، زیرا سمعک یک وسیله پزشکی است و باید توسط یک شنوایی‌شناس تجویز شود. همچنین خدمات پس از فروش سمعک و تنظیم های دوره ای سمعک حتما باید توسط متخصص شنوایی و سمعک انجام شود.

5. باور نادرست استفاده از سمعک فقط برای افراد مسن

این یک باور و طرز فکر نادرست است. بیش از نیمی از افراد مبتلا به کم شنوایی کمتر از ۶۵ سال هستند. همچنین، با توجه به غربالگری‌های شنوایی در نوزادان و کودکان، تعداد بیشتری از جوانان نیز با کم شنوایی شناخته می‌شوند. همچنین اهمیت استفاده از سمعک در کودکان و نوجوانان به دلیل تاثیر در دوره ی زبان آموزی و تحصیل بسیار مهم و حیاتی است.

سوالت متداول در باور نادرست استفاده از سمعک

در ادامه به چند سوال مهم افراد کم شنوا یا خانواده هایشان پاسخ میدهیم:

آیا سمعک باعث کاهش شنوایی میشود؟

خیر استفاده از سمعک ها در صورت خرید سمعک از کلینیک معتبر شنوایی سنجی به هیچ وجه باعث کم شنوایی فرد نمیشود. بلکه افت شنوایی را به میزان قابل توجهی جبران کرده و از عوارض کم شنوایی جلوگیری میکند.

آیا سمعک گوش را تقویت میکند یا یک باور نادرست استفاده از سمعک است؟

خیر همانطور که در بالا توضیح داده شد سمعک باعث تقویت گوش و درمان کم شنوایی نمیشود. بلکه شنوایی فرد را تقویت میکند و بهبود میبخشد.

آیا سمعک باعث وزوز گوش میشود یا یک باور نادرست استفاده از سمعک است؟

خیر سمعک نه تنها باعث وزوز گوش نمیشود بلکه با داشتن آپشن مسکر وزوز گوش را تا حد زیادی کاهش داده و بهبود میبخشد. حتی بسیاری از مراجعین درمان وزوز گوش را بعد از خرید سمعک گزارش میدهند.

چگونه سمعک انتخاب کنیم؟

برای انتخاب و خرید سمعک مناسب حتما باید به کلینیک معتبر شنوایی سنجی و سمعک مراجعه کنیم. در این مراکز شنوایی سنجی ارزیابی ها انجام شده و بهترین سمعک با کیفیت و قیمت مناسب به هر فرد پیشنهاد میشود.

استفاده از سمعک چه کمکی میکند؟

علاوه بر تقویت شنوایی فرد استفاده از سمعک از عوارض های دیگر عدم استفاده مثل مشکلات شناختی، آلزایمر، انزوا، کاهش اعتماد به نفس، افسردگی، افت تحصیلی و… جلوگیری میکند. سمعک به فرد کم شنوا کمک میکند تا صداها را بهتر بشنود و گفتار را درک کند. بنابراین در ارتباطات و موقعیت های اجتماعی موفق تر عمل کند.

چرا باید از سمعک استفاده کنیم؟

عدم استفاده از سمعک باعث عوارض جبران ناپذیری در کودکان از قبیل تاخیر گفتار، اختلالات تلفظی و یادگیری، مشکلات تحصیلی و ارتباطی، انزوا، عدم اعتملد به نفس و… میشود. در بزرگسالان هم ریسک ابتلا به بیماری های شناختی مانند  آلزایمر، انزوا و گوشه گیری،عدم شرکت در فعالیت های اجتماعی، مشکلات تحصیلی و شغلی، ناتوانی در ارتباط کلامی و … دیده میشود.

برای خرید سمعک چه باید کرد؟

1. مشاوره پزشکی: اولین گام برای خرید سمعک مشاوره با یک پزشک یا متخصص شنوایی است.

2. آزمایش شنوایی: بعضی از مراکز ارائه‌دهنده سمعک‌ها آزمون‌های شنوایی رایگان ارائه می‌دهند تا شنوایی شما را بررسی کنند و نیازهای خاص شما را مشخص کنند.

3. انتخاب سمعک: بر اساس نتایج ارزیابی شنوایی و نیازهای شما، متخصصان به شما پیشنهاداتی برای نوع، اندازه، و ویژگی‌های سمعک مناسب برای شما می‌دهند. انتخاب سمعک مناسب می‌تواند شامل انتخاب بین سمعک‌های داخل گوشی، پشت گوشی، سمعک نامرئی یا مدل‌های دیگر باشد.

4. آزمون و تنظیم: پس از خرید سمعک، آزمون و تنظیم آن برای شنوایی شما انجام می‌شود. این شامل تنظیم صدا و ویژگی‌های دیگر سمعک به منظور بهبود شنوایی شما می‌شود.

5. پشتیبانی و تعمیرات: برخی از مراکز ارائه‌دهنده سمعک‌ها پشتیبانی و خدمات تعمیراتی برای محصولات خود ارائه می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات لازم برای تعمیرات و نگهداری به شما داده شده است.

6. پیگیری: پس از خرید سمعک، ممکن است نیاز به تنظیمات دیگر یا تغییرات داشته باشید. بهتر است به دوره‌های پیگیری با پزشک یا متخصص شنوایی و سمعک خود توجه کنید تا مطمئن شوید که سمعک شما به درستی کار می‌کند و نیازهای شما را برآورده می‌کند.

سخن آخر

از آنجا که سمعک‌ها به یکی از ابزارهای اساسی در مدیریت کم شنوایی تبدیل شده‌اند، اهمیت دارد که افراد اطلاعات صحیح درباره آنها را داشته باشند و باورهای نادرست استفاده از سمعک را کنار بگذارند. با اطلاع از حقایق مرتبط با سمعک‌ها، افراد می‌توانند تصمیمات بهتری در مورد مدیریت شنوایی خود بگیرند و بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی خود داشته باشند. جهت خریدسمعک و دریافت مشاوره میتوانید با کلینیک شنوایی و سمعک مهرا بهترین کلینیک شنوایی سنجی و سمعک در تهران در سهروردی محله عباس آباد تماس حاصل فرمایید.

02188740248-02188733901

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *