نحوه استفاده از سمعک

کلینیک مهرا :: یکی از وسایل الکترونیک و دیجیتال پزشکی که امروزه بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند سمعک است. افراد کم شنوا با کمک سمعک میتوانند در فعالیت های روزمره خود شرکت کنند پس باید نحوه استفاده از سمعک و نگهداری از آن را بدانند تا از بسیاری از مشکلات جلوگیری میکند. یکی از مهمترین مسایل افراد کم شنوا چگونگی استفاده از سمعک است.

انواع مختلف سمعک

انواع مختلف سمعک در درجه اول بر اساس محل استفاده، سمعک داخل گوشی یا سمعک پشت گوشی دسته بندی می شوند.

سمعک های داخل گوشی(ITE)

این سمعک معمولاً به صورت سفارشی مناسب می شوند. شنوایی شناس شما برای ساختن آنها باید قالب مجرای گوش شما را بگیرد. دستگاه های ITE را می توان به نامرئی در کانال (IIC) یا کاملاً در کانال (CIC) طبقه بندی کرد.

سمعک ITE کوچکترین و مخفی ترین دستگاه شنوایی موجود است. IIC معمولاً در عمق گوش ها قرار می گیرد و آنها را بدون نگاه دقیق تر تقریباً نامرئی می کند. نخوه استفاده از سمعک داخل گوشی بسیار آسان است.

CIC شبیه به IIC است، فقط به این دلیل که آنها کاملاً عمیق نیستند. مزیت کلیدی هر دو ITE این است که به دلیل قرارگیری آنها در داخل کانال گوش کمترین احتمال دارد صدای باد را دریافت کنند. با این حال، اندازه آنها اجازه ویژگی های اضافی مانند کنترل صدا را نمی دهد و همچنین مستعد مسدود شدن جرم گوش بلندگو هستند.

نحوه استفاده از سمعک داخل گوشی

برای دانستن نحوه استفاده از سمعک داخل گوشی  ITE، ابتدا گوش بیرونی خود را عقب بکشید تا جایی برای قرار دادن آن ایجاد شود. سپس قالب سمعک یا خود سمعک دارای پوسته را به داخل کانال فشار دهید و آنرا را داخل کانال گوش خود قرار دهید. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد برای نحوه استفاده از سمعک به درستی آنرا را کمی بچرخانید تا در جای خود بچرخد تا از راحتی آن اطمینان حاصل کنید.

برای برداشتن یک دستگاه ITE تیوب یا شلنگ را بیرون بکشید و سمعک بیرون خواهد آمد.

سمعک پشت گوشی (BTE)

این نوع سمعک در پشت گوش شما قلاب می شود و پشت گوش قرار می گیرد. دستگاه های BTE به دو دسته تقسیم می شوند،

گیرنده در کانال (RIC) و پشت گوش با قالب گوش.RIC یک نوع سمعک است که از بلندگو به‌جای قطعه‌ی فریم کلیدی، یک قالب گوش ساخته شده است که می‌توان آن را وارد کرد. نحوه استفاده از سمعک پشت گوشی متفاوت با سایر سمعک ها است.

در اصل، میکروفون و میکروپروسسور در یک محفظه کوچک پشت گوش قرار می گیرند در حالی که بلندگو در کانال گوش قرار می گیرد. این ویژگی ها این نوع سمعک را قابل مشاهده می کند. مزیت اصلی این است که آنها معمولا با یک گزینه باتری قابل شارژ عرضه می شوند.

BTE با قالب گوش دارای شکلی بلند است که از کانتور پشت گوش بیرونی پیروی می کند و ویژگی های بیشتری را در بر می گیرد. این اکستنشن بیرونی می تواند به طور محکم و در عین حال راحت روی گوش خارجی قرار گیرد و از افتادن آن هنگام پریدن یا ورزش جلوگیری کند.

نحوه استفاده از سمعک پشت گوشی BTE

ابتدا سمعک گوش را پشت گوش خود قرار دهید و سپس بلندگو یا گیرنده گنبدی را در کانال گوش خود قرار دهید. به طور مشابه، هنگام برداشتن دستگاه BTE، با برداشتن بخش قلاب از پشت گوش و سپس بیرون کشیدن گیرنده شروع کنید. مثل همیشه، به یاد داشته باشید زمانی که از آن استفاده نمی کنید، آن را خاموش کنید.

روش های تعمیر و نگهداری سمعک

نگهداری صحیح مطمئناً عمر سمعک شما را افزایش می دهد و تجربه شما را بهبود می بخشد. در اینجا چند تمرین وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

آنها را از مناطق دارای گرما و رطوبت دور نگه دارید.

استفاده از اسپری مو هنگام استفاده از سمعک ممکن است آنها را در معرض رطوبت قرار دهد.

سمعک های خود را به طور منظم طبق دستورالعمل تمیز کنید.جرم گوش ممکن است مسدود شود و توانایی میکروفون در گرفتن صداها را به طور موثر مختل کند.

برای دوام بیشتر آنها، در صورت عدم استفاده آنها را خاموش کنید.

باتری های خالی را در اسرع وقت تعویض کنید چون بر نحوه استفاده از سمعک و عملکرد آن تاثیر دارد.

سمعک خود را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

تمیز کردن حرفه ای سمعک خود را هر چهار تا شش ماه برنامه ریزی کنید.

تمام تعمیرات سمعک را به متخصص بسپارید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

نجوه استفاده از سمعک

مهم است که برای انجام آزمایش شنوایی به یک شنوایی شناس مراجعه کنید، به خصوص اگر نگرانی دارید. شنوایی شناس می تواند شنوایی شما را در چندین فرکانس آزمایش کند تا شدت آن را تعیین کند. هرچه زودتر برای رفع نگرانی های کم شنوایی خود واکنش نشان دهید. گزینه های درمانی بیشتری در دسترس شماست.

مراجعه به متخصص شنوایی‌شناس تضمین می‌کند که مناسبترین و بهترین سمعک را براساس نیازتان انتخاب کنید. هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب سمعک، انواع مختلف آن را برای ویژگی های مفیدی که ممکن است مناسب شما باشد بررسی کنید. گارانتی نیز یکی دیگر از عوامل کلیدی است که نباید از آن غافل شوید.

جهت دریافت نوبت و مشاوره میتوانید با متخصصان شنوایی شناسی کلینیک سمعک مهرا در تهران تماس حاصل فرمایید:

02188740248-02188733901

چند ساعت در روز باید از سمعک استفاده کنم؟

توصیه می شود برای تجربه عالی از نحوه استفاده از سمعک همیشه از سمعک استفاده کنید. به جز مواقعی که خواب هستید، دوش می‌گیرید، موهایتان را مرتب می‌کنید، شنا می‌کنید یا زمانی که در محیطی با صدای خطرناک قرار دارید. صبور باشید و به مغز خود فرصت دهید تا با همه صداهای جدید شگفت انگیز زندگی سازگار شود!

سمعک چگونه و چرا استفاده میشود؟

سمعک یک وسیله الکترونیکی کوچک است که در داخل یا پشت گوش خود قرار می دهید. برخی صداها را بلندتر می کند به طوری که فرد مبتلا به کم شنوایی می تواند گوش کند، ارتباط برقرار کند و به طور کامل در فعالیت های روزانه شرکت کند. سمعک می تواند به افراد کمک کند هم در موقعیت های ساکت و هم در موقعیت های پر سر و صدا بیشتر بشنوند.

آیا میتوان در رختخواب از سمعک استفاده کرد؟

آیا می توانید با سمعک بخوابید؟ معمولاً توصیه می‌شود آن‌ها را در شب بیرون بیاورید تا گوش‌هایتان استراحت کند و عمر باتری را ذخیره کنید آنها را شارژ کنید. به طور کلی به افراد توصیه می کنیم هنگام خواب از سمعک استفاده نکنند.

چگونه سمعک خود را تمیز کنیم ؟

ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی، فیلتر جرم گوش را هر سه تا چهار هفته یکبار تعویض کنید. کار را با پاک کردن کل دستگاه با یک پارچه یا دستمال تمیز و خشک به پایان برسانید. این کار باعث حذف گرد و خاک بدنه سمعک می شود. هرگز دستگاه ها را در هیچ مایعی غوطه ور نکنید.

آیا می توانم با سمعک تلفنی صحبت کنم؟

اگر از سمعک استفاده می کنید، بلندگوی تلفن را تا حد امکان به میکروفون سمعک نزدیک کنید. این مهمترین نکته نحوه استفاده از سمعک در زمان صحبت با تلفن است.

در چه مکان هایی نباید از سمعک استفاده کرد؟

اجازه ندهید سمعک شما خیس شود. آنها را در حین حمام یا دوش گرفتن استفاده نکنید و در حین شنا یا سالن ورزشی و جکوزی نپوشید. رطوبت بخار می تواند به سرعت به سمعک شما آسیب برساند. هنگام استفاده از سشوار، در خانه یا آرایشگاه از سمعک استفاده نکنید.

چقدر طول می کشد تا مغز شما با سمعک سازگار شود؟

ممکن است تا چهار ماه طول بکشد تا شما به سمعک خود عادت کنید و واقعاً بیشترین بهره را از آنها ببرید. شما از همان ابتدا متوجه تغییرات کوچکی خواهید شد، اما مهم است که صبور باشید. اگر در مورد پیشرفت خود سؤال یا نگرانی دارید، حتماً با متخصص شنوایی خود تماس بگیرید تا کمک کند.

اگر فقط از یک سمعک استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟

متأسفانه استفاده از تنها یک سمعک تجربه استفاده مناسب و مطلوب را به خطر می اندازد. هدف از کیفیت خوب شنوایی تعادل است. اگر یکی از گوش‌های شما ضعیف عمل می‌کند، به این معنی است که برای شنیدن گوش ضعیف خود باید تلاش بزنید. این می تواند بدون در نظر گرفتن میزان صدای خوبی که از سمت سمعک خود می شنوید اتفاق بیفتد. در واقع بهترین نحوه استفاده از سمعک، استفاده از دو دستگاه کمک شنوایی به طور همزمان است.

آیا سمعک می تواند باعث مشکلات گوش شود؟

سمعک هایی که به‌درستی تمیز نشده‌اند نه تنها باکتری‌های مضری را جمع‌آوری می‌کنند که می‌توانند منجر به عفونت‌های قارچی شوند، همچنین رطوبت محبوس‌شده توسط قالب‌های گوش سمعک می‌تواند باعث تورم شیپور استاش و ایجاد عفونت گوش شود.

در صورت ابتلا به کم شنوایی ونیاز به دانستن نحوه استفاده از سمعک به صورت دوره ای به کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مراجعه کرده و سمعک خود را چک کنید.

یکی از بهترین و معتبرترین کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مهرا در تهران واقع در سهروردی ، عباس آباد ،شهید بهشتی ، مطهری است.

‫5/5 ‫(1 نظر)

2 دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *