اختلال تلفظی و مشکلات گفتاری در کودکان

کلینیک مهرا:: اختلال تلفظی، که به عنوان اختلال فونتیکی نیز شناخته می‌شود، یک اختلال گفتاری است، که توانایی تولید صداها را به طور دقیق و به صورت روان ندارد. این یک اختلال گفتاری ارتباطی رایج در بین کودکان است، اما اگر درمانی انجام نشود ممکن است تا بزرگسالی باقی بماند. عدم درمان اختلال تلفظی می‌تواند بر تعاملات اجتماعی، عملکرد تحصیلی و اعتماد به نفس فرد تأثیر زیادی بگذارد. با امکان تشخیص و مداخله صحیح، درمان اختلال تلفظی گفتار درمانی می‌تواند به طور موثر این اختلال را درمان کند و مهارت‌های ارتباطی، مسائل یادگیری، مهارت های خواندن و نوشتن در مدرسه و کیفیت کلی زندگی را بهبود بخشد.

اختلال تلفظی چیست؟

اختلال تلفظی، شامل مشکلاتی در تولید صداهای گفتاری یا تولید صداها به درستی است. این مشکلات ممکن است به صورت‌های مختلفی مشخص شوند، از جمله جایگزینی یک صدا با صدای دیگر، حذف صداها، تحریف صداها یا اضافه کردن صداهای اضافی. به عنوان مثال، یک کودک با اختلال تلفظی ممکن است به جای “خرگوش”، “خردوش” یا به جای “قاشق”، “داشد” بگوید.

علل اختلال تلفظ ممکن است چندگانه باشند، از جمله:

1. عوامل توسعه‌ای: برخی از کودکان ممکن است تأخیر در توسعه گفتاری را تجربه کنند که می‌تواند به مشکلات تلفظ منجر شود.

2. ناهنجاری‌های ساختاری: شرایط فیزیکی مانند کلفتی زبان یا کوتاهی بند زبان می‌توانند بر تولید صداهای گفتاری تأثیر بگذارند.

3. کم شنوایی: مشکلات پردازش شنوایی یا از دست دادن شنوایی می‌تواند توانایی درک و تولید صداهای گفتاری را به طور صحیح مختل کند.

4. عوامل عصبی: شرایطی مانند سرطان مغزی یا اختلالات توسعه‌ای مانند اختلال طیف اتیسم می‌تواند بر هماهنگی حرکتی گفتاری تأثیر بگذارند.

5. آپراکسی: اختلال در برنامه ریزی حرکتی و هماهنگی حرکتی میتواند منجر به مشکل و اختلال تلفظی شود.

علائم اختلال تلفظی

شناسایی زودرس اختلال تلفظی برای مداخله به موقع بسیار حیاتی است. در صورت عدم درمان اختلال تلفظی این مشکل ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد. همچنین بسیاری از کودکان که حروف را اشتباه تلفظ میکنند این تلفظ اشتباه در نوشتن هم تکرار میشود. برخی از کودکان به دلیل اینکه دیگران حرف آنها را متوجه نمیشوند بخاطر این وضوح پایین گفتار از صحبت کردن اجتناب کرده و منزوی میشوند. برخی از علائم و نشانه‌های رایج شامل موارد زیر می‌شوند:

– خطاهای تلفظی که از محدوده سنی مورد انتظار فراتر می‌رود.

– دشواری در تشخیص توسط شنوندگان غیر آشنا.

– ناراحتی یا اجتناب از وضعیت‌های گفتاری

– محدودیت در طیف صدای گفتاری.

– تولید ناپایدار صداها.

درمان اختلال تلفظی با گفتار درمانی

گفتار درمانی برای درمان اختلال تلفظی مداخله اصلی است. یک متخصص گفتار درمانی (SLP) توانایی تولید صداهای گفتاری فرد را ارزیابی می‌کند و بر اساس نیازهای خاص فرد، یک برنامه درمانی شخصی‌سازی شده را تدوین می‌کند. اهداف تراپی گفتاری یا گفتار درمانی برای اختلال تلفظی عموماً شامل موارد زیر هستند:

1. تمایز صداها: توانایی فرد برای تمایز بین تولید درست و نادرست صداهای گفتاری.

2. تولید صدا: آموزش قرارگیری و حرکت صحیح اعضای گفتاری (لب، زبان، فک) برای تولید صداهای خاص.

3. آگاهی فونولوژیکی: افزایش درک فرد از ساختار صدایی زبان از طریق فعالیت‌هایی مانند قافیه، تلفیظ و تجزیه و تحلیل صداها.

4. عمومی‌سازی: تسهیل انتقال مهارت‌های یادگرفته شده از جلسات درمانی ساخت‌یافته به وضعیت‌های واقعی ارتباطی.

اختلال تلفظی و گفتاری در کودکان

تکنیک های گفتار درمانی برای اختلال تلفظی

جلسات گفتار درمانی برای اختلال تلفظی معمولاً شامل ترکیبی از تکنیک‌ها می‌شود، از جمله:

– تمرینات تلفظ: تمرین مکرر صداهای هدف به تنهایی، کلمات، عبارات و جملات.

– نمایش‌های بصری: استفاده از آینه‌ها، نمودارها یا ویدیوها برای کمک به فرد در مشاهده حرکات درست زبان و لب.

– بازخورد شنوایی: تشویق فرد به گوش کردن و ارزیابی صداهای گفتاری خود.

– فعالیت‌های مبتنی بر بازی: مشارکت کودکان در بازی‌های جذاب و تعاملی برای ترویج تولید صداهای گفتاری در محیط‌های طبیعی.

-آموزش جایگاه درست حروف: مهمترین اقدام آموزش چگونگی تولد حروف و قرارگیری اندام های دهانی است.

سوالات متداول

در ادامه به برخی از سوالات شما در مورد گفتاردرمانی پاسخ میدهیم. که شما را در انتخاب بهترین کلینیک گفتاردرمانی در تهران کمک میکند. تا هر چه زودتر جلسات گفتاردرمانی کودکان را شروع کنید. همچنین بزرگسالان دارای اختلالات گفتار و زبان به گفتاردرمانی بزرگسالان نیاز دارند.

هزینه گفتاردرمانی چقدر است؟

گفتاردرمانی توسط متخصص گفتار درمانی یا آسیب شناس گفتار وزبان انجام میشود. هزینه گفتاردرمانی در مراکز و کلینیک هی مختلف بسته به دولتی یا خصوصی بودن، مدت زمان جلسه درمان، موقعیت جغرافیایی و … کمی متفاوت است.

بهترین کلینیک گفتاردرمانی برای درمان اختلالات تلفظی در تهران کجاست؟

کلینیک گفتاردرمانی مهرا با خدمات تخصصی گفتاردرمانی، کاردرمانی و بازی درمانی، شنوایی سنجی و سمعک یکی از بهترین کلینیک های گفتاردرمانی در تهران است. شما علاوه بر بهره مندی از خدمات تخصصی گفتاری در این مرکز میتوانید به بررسی مشکلات شنوایی، جسمی، ذهنی و رفتاری کودکتان هم بپردازید.

کلینیک گفتاردرمانی خوب در سهروردی کجاست؟

کلینیک گفتاردرمانی مهرا واقع در خیابان سهروردی محله عباس آباد است. این کلینیک دارای متخصصان کار آزموده و مجرب است که با بهره گیری از دانش و امکانات روز دنیا خدمات تخصصی گفتاردرمانی کودکان، گفتاردرمانی بزرگسالان ارائه میدهد.

شما میتوانید از طریق دریافت نوبت اینترنتی برای دریافت وقت اقدام کنید. یا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188740248-02188733901

نتیجه‌گیری

اختلال تلفظی می‌تواند چالش‌های قابل توجهی را برای ارتباط و تعاملات اجتماعی ایجاد کند. با امکان تشخیص زودرس و مداخله مناسب، افراد مبتلا به اختلال تلفظی می‌توانند توسعه قابل توجهی در تولید صداها و مهارت‌های کلامی خود داشته باشند. گفتار درمانی، که توسط حرفه‌ایان متخصص ارائه می‌شود، نقش حیاتی در کمک به افراد برای پیشرفت در مشکلات تلفظی دارد و باعث بهبود مهارت‌های ارتباطی و توانایی‌های کلامی آن‌ها می‌شود. اگر شما یا کودک شما مشکوک به داشتن اختلال تلفظی هستید، جستجوی ارزیابی توسط یک متخصص گفتاردرمانی گام اول به سوی درمان موثر و بهبود مهارت‌های ارتباطی خواهد بود.

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *